Profesor Lesław Pauli (1919-1986)

Maturę uzyskał w 1937 r. we Lwowie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Umiejętności Politycznych na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem profesora Karola Korany'ego Po wojnie wraz z rodziną (matką, siostrą Wandą i bratem Jerzym) osiadł w Krakowie. Ojciec profesora Pauli'ego Władysław, zajmujący we Lwowie stanowisko sędziego, zmarł podczas wojny. Tytuł magistra praw uzyskał na UJ w 1945 r. na podstawie pracy pt. „Stanowisko kobiety w prawie karnym statutów komun włoskich" , powstałą z inspiracji promotora prof. M. Patkaniowskiego. W 1975 roku jej obszerniejsza wersja została opublikowana w postaci monografii: „ Infirmitas sexus. Sytuacja prawna kobiet w świetle przepisów karnych ustawodawstwa statutowego miast włoskich".

W 1955 roku zgodnie z nowymi przepisami wniósł podanie o otwarcie przewodu kandydackiego z zakresu nauk prawnych na podstawie rozprawy: „Jan Nixdorf (1625-1697) - pisarz prawa procesowego", opublikowanej drukiem w 1957 r. W 1971 r. Rada Wydziału Prawa UJ nadała mu stopień docenta nauk prawnych w zakresie powszechnej historii państwa i prawa oraz historii prawa rzymskiego w Polsce na podstawie rozprawy: „Jan Kirstein Cerasinus (1507-1561)-krakowski prawnik doby Odrodzenia. Studium z dziejów praw obcych i literatury prawniczej w Polsce". W latach 1971-1976 był profesorem nadzwyczajnym, a w 1976 r. uzyskał tytuł i stanowisko profesora zwyczajnego.

Po śmierci profesora Patkaniowskiego pełnił także funkcję kierownika Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa UJ. Był dobrze wykształconym fachowcem, znającym języki obce (niemiecki, włoski, francuski, ukraiński). Nawiązał liczne kontakty zagraniczne. Był cenionym zagranicą polskim historykiem prawa o szerokich zainteresowaniach badawczych. Poza wspomnianymi powyżej pracami nad dziejami prawa w Polsce XVI i XVII wieku, opublikował także liczne prace na temat historii europejskiego prawa karnego: „Austriacki kodeks karny z 1803 w Wolnym Mieście Krakowie", cz. 1 ( Kraków 1968), cz. II (Kraków 1970), „Poenae prioprie. Das Problem der Sonderstrafen in der Europäische Gesetzgebung aus den Jahren 1751-1903", Kraków 1982.